cachtice m
Prvá písomná zmienka sa zachovala z roku 1276, keď patril medzi kráľovské pohraničné pevnosti. Prechodne ho vlastnil Matúš Čák Trenčiansky, potom ho získali Stiborovci a ďalší majitelia až do roku 1602. Vtedy ho do trvalého vlastníctva dostal František Nádašdy. Po ňom zdedila hrad jeho vdova Alžbeta Bátoriová, ktorá sa svojimi zločinmi „zaslúžila" o smutné preslávenie Čachtického hradu. Po vyšetrovaní jej deliktov palatínom Jurajom Turzom bola Bytčianskym súdom roku 1611 odsúdená na doživotné väznenie na Čachtickom hrade, kde roku 1614 aj zomrela. Po jej smrti slúžil hrad už len ako pevnosť. Rok 2014 sa na hrade niesol v duchu 400. výročia úmrtia Alžbety Bátoriovej.

Hrad je v správe obce Čachtice, po dvojročných konzervačných prácach sa znovuotvoril v júni 2014. Na hrade je v súčasnosti inštalovaná panelová výstava „Stretnutie v čase" zameraná na dejinnú cestu dvoch šľachtičien - Alžbety Bátoriovej z Čachtického hradu a Lukrécie Nekešovej z hradu Lukov. Zhodou náhod v roku 2014 uplynulo 400 rokov od doby, kedy obe zomreli.

Na hrad sa dostaneme z čachtického námestia po asfaltovej ceste (3 km), po 1,5 km možno pri nejk zaparkovať auto. Odtiaľto je to k hradnej bráne asi 20 minút. Prístup je možný aj z obce Višňové po turistických chodníkochu, čo trvá asi 30 min.

www.cachtice.sk